O autorce

Witam,

nazywam się Anna Kulbacka i od wielu lat jestem związana z nauczaniem w Technikum Leśnym w Białowieży. W latach 2009-2023 pełniłam funkcję dyrektora tej szkoły.

Atmosfera, tradycje, a także magiczne miejsce, jakim jest Puszcza Białowieska, sprawiły, że moją pasją stało się poznawanie i upamiętnianie wspaniałych kart historii szkolnictwa leśnego. Wspierają mnie w tym szczególnie absolwenci szkół leśnych i ich rodziny. Otrzymuję od nich dokumenty, pamiątki i zdjęcia.

Dzielą się ze mną wiedzą i wspomnieniami.

Spotykam się ze zrozumieniem i pomocą osób pracujących w jednostkach lasów państwowych, archiwach, muzeach, a także innych pasjonatów.

To dzięki nim zebrałam materiały do artykułów, które ukazały się w prasie leśnej, a także do książek: „Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży 1929-1936” (2014), „Zanim powstały technika leśne…” (2016) oraz „Cudem ocalały… Historia sztandaru Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach” (2021).  Jestem również współautorką książki „W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców” (2002). Wydawcą tych pozycji jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W lutym 2020 roku TVP3 Białystok w cyklu „Świadkowie czasu” wyemitowała się film „Moja ukochana szkoło…”, w którym przedstawiam historię 90 lat szkolnictwa leśnego w Białowieży, a w październiku 2020 roku – „Zaginiony sztandar”, poświęcony historii sztandaru Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach. 

 

Nadal poszukuję ciekawych zdjęć, pamiątek i informacji o uczniach i pracownikach szkół leśnych, szczególnie z okresu międzywojennego.

Obecnie jestem zainteresowana Średnią Szkołą Leśną w Warszawie (1916-1923) i mam nadzieję, że będzie to w przyszłości kolejna książka przybliżająca historię osób, które niejednokrotnie „zamieniały książkę i pióro na szablę i karabin”.

Liczę, że dzięki tej stronie dotrę do osób, które podzielą się swoimi rodzinnymi skarbami, aby zachować pamięć o osobach, które umiłowały zawód leśnika. Liczę na pomoc w opisaniu już zebranych zdjęć i uzupełnieniu faktów. 

Zachęcam do zapoznawania się z przedstawionymi materiałami i zapraszam do kontaktu.

Sprawdź czy możesz pomóc w rozwiązaniu pytań związanych z historią 

Zapoznaj się z treścią i obejrzyj unikatowe zdjęcia 

Posłuchaj opowieści o korzeniach szkół leśnych