Uroczystość Poświęcenia i Przekazania Sztandaru Szkoły odbędzie się 14 września 2021 roku. W tym dniu zaplanowano poświęcenie sztandaru podczas mszy św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz podczas nabożeństwa w Cerkwi św. Mikołaja w Białowieży. Poczet sztandarowy stanowić będą absolwenci szkoły. Przekazanie sztandaru dla pocztu szkolnego odbędzie się w auli internatu. Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych i wszyscy fundatorzy sztandaru.
Może Ci się podobać również
We wrześniu 2021 roku mija 30 lat od momentu przekazania sztandaru byłej Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach pod opiekę Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży i w użytkowanie Technikum Leśnemu w Białowieży. Sztandar ofiarowała Żyrowicka Rodzina – byli pracownicy i uczniowie Szkoły funkcjonującej w latach 1924-1939.
Sztandar unikatowy – jedyny, na obecny moment, istniejący sztandar szkoły leśnej z okresu międzywojennego. Przetrwał okres drugiej wojny światowej, czasy komunizmu – chroniony, ukrywany przez wielu osób, odszukany po 50 latach na Białorusi.
Sztandar niepowtarzalny – zaprojektowany w stylu art déco w polskiej odmianie przez artystkę – graficzkę, projektantkę, malarkę Irenę Dybowską-Jasińską. Wyhaftowany ręcznie przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Pelplinie. Arcydzieło sztuki hafciarskiej i narodowa pamiątka Kresów Wschodnich.
W pomieszczeniach Technikum Leśnego w Białowieży powstaje Muzeum szkolnictwa leśnego. Docelowa powierzchnia ok. 200 m2. Projekt merytoryczny wykonała Anna Kulbacka, a projekt graficzny i realizacja jest dziełem firmy IMMERSIVE SPACE PROJEKT Sp. z.o.o. z Warszawy, pana Lecha Z. Nowackiego.
Na rynku wydawniczym pojawiła się bogato ilustrowana książka pt. „W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców”. Autorami wydawnictwa są Bogusław Kosel, Ewa Pirożnikow, Anna Kulbacka i Bogumiła Jędrzejewska. Intencją autorów było nakreślenie jednego z najciekawszych okresów w dziejach Puszczy Białowieskiej tj. lat międzywojennych.
Aktualnie pracuję nad książką, której dałam tytuł „Być jak sosna polska. Średnia Szkoła Leśna w Warszawie 1916-1923.”
Jeżeli ktoś z Państwa jest w posiadaniu dokumentów, zdjęć bądź informacji o funkcjonowaniu tej szkoły, o kadrze, a także o absolwentach i ich losach byłabym wdzięczna za kontakt i chęć podzielenia się wiedzą i przekazania skanów.