Zapraszam do zapoznania się z prezentacją zawierającą zdjęcia portretowe absolwentów Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży. Nie wszystkie zdjęcia są podpisane. Mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy brakujące informacje. Może ktoś z Państwa ma jeszcze zdjęcia i chciałby się nimi podzielić? Z góry dziękuję.
Może Ci się podobać również
W dniu 5 października 2020 roku prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków, podpisała decyzję w sprawie wpisania do rejestru zabytków województwa podlaskiego sztandaru z 1936 roku Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach.
Sztandar nadal będzie przechowywany w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży i uczestniczyć będzie we wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych Technikum Leśnego w Białowieży i świętach państwowych.
Zapraszam wszystkich do zapoznania się z historią sztandaru opisaną w zakładce Żyrowice/Sztandar.
Zapraszam do obejrzenie wystawy „Szkoły leśne w Białowieży – 90 lat w służbie ludziom i ojczystej przyrodzie” . Wystawa plenerowa została przygotowana w ramach obchodów 90-lecia szkolnictwa leśnego w Białowieży, które odbyły się 27 września 2019 roku. Jest umieszczona na ogrodzeniu szkoły i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców. Autorami wystawy są: Anna Kulbacka – projekt merytoryczny, Lech Z. Nowacki – projekt graficzny.
Uroczystość Poświęcenia i Przekazania Sztandaru Szkoły odbędzie się 14 września 2021 roku. W tym dniu zaplanowano poświęcenie sztandaru podczas mszy św. w […]
We wrześniu 2021 roku mija 30 lat od momentu przekazania sztandaru byłej Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach pod opiekę Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży i w użytkowanie Technikum Leśnemu w Białowieży. Sztandar ofiarowała Żyrowicka Rodzina – byli pracownicy i uczniowie Szkoły funkcjonującej w latach 1924-1939.
Sztandar unikatowy – jedyny, na obecny moment, istniejący sztandar szkoły leśnej z okresu międzywojennego. Przetrwał okres drugiej wojny światowej, czasy komunizmu – chroniony, ukrywany przez wielu osób, odszukany po 50 latach na Białorusi.
Sztandar niepowtarzalny – zaprojektowany w stylu art déco w polskiej odmianie przez artystkę – graficzkę, projektantkę, malarkę Irenę Dybowską-Jasińską. Wyhaftowany ręcznie przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Pelplinie. Arcydzieło sztuki hafciarskiej i narodowa pamiątka Kresów Wschodnich.