Czarno-białe zdjęcia sztandaru Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży, przekazane przez pana Romualda Morawskiego, syna Justyna Morawskiego (absolwenta z 1933 roku), nie oddają jego prawdziwych kolorów. Nie znamy opisu sztandaru, ale możemy podziwiać prawdopodobny jego wygląd, dzięki panu Jakubowi Nowackiemu. Wykonał on ręczną koloryzację sztandaru w programie Photoshop CC z zastosowaniem warstw dopasowania (HSL) i masek warstw.
Może Ci się podobać również
Zapraszam do zapoznania się biogramami absolwentów Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży. Zachęcam do uzupełniania już zamieszczonych informacji i tworzenia kolejnych biogramów. Postaram się w miarę posiadanych materiałów uzupełnić biogramy zdjęciami.
Aktualnie pracuję nad książką, której dałam tytuł „Być jak sosna polska. Średnia Szkoła Leśna w Warszawie 1916-1923.”
Jeżeli ktoś z Państwa jest w posiadaniu dokumentów, zdjęć bądź informacji o funkcjonowaniu tej szkoły, o kadrze, a także o absolwentach i ich losach byłabym wdzięczna za kontakt i chęć podzielenia się wiedzą i przekazania skanów.
Pani Irena Dybowska była utalentowaną graficzką, która zmarła młodo w Powstaniu Warszawskim. Zdążyła jednak zaprojektować sztandar szkoły żyrowickiej, jak i wiele interesujących grafik. Jedną z nich została uwieczniona na pocztówce okolicznościowej, która dołączona jest do książki „Cudem ocalały…”. Praca pod tytułem „Odpoczynek tancerzy” znajduje się w „Kolekcji Krzystofa Musiała”, i jest jedną z moich ulubionych grafik autorki. Mam nadzieję, iż Państwu również się podoba.
Odkrywając historię sztandaru, odkrywałam z zafascynowaniem życie i twórczość artystki, która, moim zdaniem, zasługuje na więcej uznania i rozgłosu. Być może więc powstanie książka jej przeznaczona – w takim wypadku poinformuję Państwa o tym w aktualnościach w przyszłości.
Zapraszam do zapoznania się z fragmentami książki, a także pracami graficzki poniżej:
W pomieszczeniach Technikum Leśnego w Białowieży powstaje Muzeum szkolnictwa leśnego. Docelowa powierzchnia ok. 200 m2. Projekt merytoryczny wykonała Anna Kulbacka, a projekt graficzny i realizacja jest dziełem firmy IMMERSIVE SPACE PROJEKT Sp. z.o.o. z Warszawy, pana Lecha Z. Nowackiego.